Kontakt

Kontakta oss på EHS

På grund av restriktioner i samband med den rådande pandemin arbetar de flesta lärare och personal på distans. Vi rekommenderar därför att kontakt tas via e-post.

Enskilda Högskolan Stockholm
Post- och besöksdress:
Åkeshovsvägen 29
168 39 Bromma

Plusgiro: 709499-8
Bankgiro: 5838-7184
Org.nr: 556947-8968

e-post: info@ehs.se
Tel: 08-564 357 00
Fax: 08-564 357 06

Du kan göra ett urval genom att använda Filtrera. Du kan också söka på en persons namn via sökfunktionen.

Adriana Bara

Högskolelektor

adriana.bara@ehs.se

Mer om Adriana Bara

Ann Westblom

Verksamhetsförlagd utbildning (VFU) i pastorsutbildningen

ann.westblom@ehs.se

Ann-Christine Falk

Doktorand, pastor

ann-christine.falk@ehs.se

Anna Massarsch

Jur.kand., timlärare

anna.massarsch@ehs.se

Anne Sörman

Doktorand, präst

anne.sorman@ehs.se

Mer om Anne Sörman

Anne-Christine Lindvall

Bitr. studierektor för forskarutbildningen, fil.dr, Utbildningsledare östkyrkliga studier

anne-christine.lindvall@ehs.se

Anneli Winell

Teol.dr, högskolelektor

anneli.winell@ehs.se

Bengt Palmgren

Doktorand, timlärare

bengt.palmgren@ehs.se

Bjørg Farstad

Ekonomi-, löne- och kursadministratör, ansvarig för EHS internationella program

08-564 357 20

kursadministrator@ehs.se

Bojana Bursać Džalto

Kommunikationschef

bojana.bursac@ehs.se

Mer om Bojana Bursać Džalto

Cecilia Melder

Teol.dr, högskolelektor, präst

cecilia.melder@ehs.se

Mer om Cecilia Melder

Charbel Rizk

Doktorand, timlärare

Christina Lloyd

Lektor, timlärare

christina.lloyd@ehs.se

Cicci Hagevi

Kontaktperson för Equmeniakyrkan mellan studenter och samfund

Kontaktperson för Equmeniakyrkan mellan studenter och samfund

070-972 40 90

cicci.hagevi@equmeniakyrkan.se

Cyril Hovorun

Professsor, archimandrite

cyril.hovorun@ehs.se

Mer om Cyril Hovorun

Daniel Öhrvall

Timlärare

daniel.ohrvall@sanktignatios.org

Daniel Strömner

Doktorand, pastor

daniel.stromner@ehs.se

Mer om Daniel Strömner

Elin Lockneus

Doktorand, präst

elin.lockneus@ehs.se

Mer om Elin Lockneus

Elin Hyldéen Gärtner

Vik, Stiftsadjunkt för prästrekrytering i Stockholms stift

08-508 940 64

elin.hyldeen.gartner@svenskakyrkan.se

Ellen Vingren

Doktorand

ellen.vingren@ehs.se

Emma Sundkvist

Doktorand, timlärare

emma.sundkvist@ehs.se

Ernils Larsson

Lektor, timlärare

ernils.larsson@ehs.se

Ewa Lindqvist

Doktorand, präst

ewa.lindqvist@ehs.se

Gabriel Bar-Sawme

Doktorand, timlärare

gabriel.barsawme@sanktignatios.org

Gerard Willemsen

PhD, timlärare

Grant White

Teol. dr, högskolelektor

grant.white@sanktignatios.org

Mer om Grant White

Göran Gunner

Docent, högskolelektor, pastor

goran.gunner@ths.se

Mer om Göran Gunner

Haileyesus Alebachew

Teol.dr., timlärare

haileyesus.alebachew@sanktignatios.org

Hanna Stenström

Teol.dr, högskolelektor, präst i Svenska kyrkan

hanna.stenstrom@ehs.se

Mer om Hanna Stenström

Hannah Holgersson

Lärare i kommunikation, röst- och tal

hannah.holgersson@ehs.se

Henrik Hannfors

Bitr. bibliotekarie, samordnare för pedagogiskt stöd

08-564 357 25

henrik.hannfors@ehs.se

Jessica Alm

Doktorand, bibelvetenskap

jessica.alm@ehs.se

Mer om Jessica Alm

Joel Halldorf

Docent, högskolelektor

joel.halldorf@ehs.se

Mer om Joel Halldorf

Jonas Ideström

Docent, präst, ämnesföreträdare

jonas.idestrom@ehs.se

Jonas Eveborn

Kaplan på THS för Equmeniakyrkan

073-020 87 53

jonas.eveborn@equmeniakyrkan.se

Jonas Gehlin

Kaplan på THS för Svenska kyrkan

070-355 96 19

jonas.gehlin@svenskakyrkan.se

Mer om Jonas Gehlin

Josef Forsling

Teol.dr, högskolelektor

josef.forsling@ehs.se

Mer om Josef Forsling

Joseph Sverker

Teol.dr, högskolelektor, ämnesföreträdare

joseph.sverker@ehs.se

Mer om Joseph Sverker

Jörgen Thaarup

Teol.dr, timlärare, pastor

Karin Sundström

Doktorand, timlärare

karin.sundstrom@ehs.se

Karin Wiborn

Timlärare

Karin.wiborn@ehs.se

Linde Lindkvist

Fil.dr, högskolelektor, biträdande rektor Avdelningen för Mänskliga rättigheter

linde.lindkvist@ehs.se

Mer om Linde Lindkvist

Linnéa Lidskog

Kontaktperson för Equmeniakyrkan mellan studenter och samfund

08-58 00 32 25

linnea.lidskog@equmeniakyrkan.se

Lisa Plantin

Doktorand, pastor

lisa.plantin@ehs.se

Mer om Lisa Plantin

Liv Tegeman

Bibliotekarie

08-564 357 25

liv.tegeman@ehs.se

Marco Helles

Th.M., timlärare

marco.helles@ehs.se

Maria Bexelius

Doktorand, adjunkt

maria.bexelius@ehs.se

Maria Thorin

Doktorand, timlärare

maria.thorin@ehs.se

Mark Sluys

Studierektor, studievägledning teologi/religionsvetenskap

mark.sluys@ehs.se

Michael Hjälm

Teol. dr, högskolelektor Campus Södertälje, Biträdande rektor avdelningen för Östkyrkliga studier Teol.dr, högskolelektor

michael.hjalm@ehs.se

Mer om Michael Hjälm

Miriam Hjälm

Fil.dr, högskolelektor, Campus Södertälje

miriam.hjalm@ehs.se

Mer om Miriam Hjälm

Nils Troselius

Bitr. bibliotekarie

nils.troselius@ehs.se

Per Ström

Vaktmästare

08-564 357 14

per.strom@ehs.se

Pernilla Myrelid

Doktorand

pernilla.myrelid@ehs.se

Petra Carlsson

Docent, högskolelektor, präst, ämnesföreträdare

petra.carlsson@ehs.se

Mer om Petra Carlsson

Pierre Aziz Nehme

Studierektor Östkyrkliga studier

pierre.aziz.nehme@ehs.se

Mer om Pierre Aziz Nehme

Rikard Roitto

Docent, högskolelektor, pastor

rikard.roitto@ehs.se

Mer om Rikard Roitto

Robert Kitchen

Teol. dr, Docent

robert.kitchen@sanktignatios.org

Rune W Dahlén

Teol.dr, timlärare, pastor

rune.w.dahlen@ehs.se

Sabina Koij

Doktorand, präst

sabina.koij@ehs.se

Sara Gehlin

Teol.dr, högskolelektor

sara.gehlin@ehs.se

Mer om Sara Gehlin

Sara Häggström

Doktorand bibelvetenskap, pastor

sara.haggstrom@ehs.se

Serafim Smensgård

Kaplan på THS för Ortodoxa kyrkan

serafim.smensgard@sanktignatios.org

Simon Hallonsten

Doktorand

simon.hallonsten@ehs.se

Sofia Camnerin

Biträdande rektor och utbildningsledare Avdelningen för Religionsvetenskap och teologi

sofia.camnerin@ehs.se

Mer om Sofia Camnerin

Sophia Tonneman

Informationsansvarig

08-564 357 02

sophia.tonneman@ehs.se

Sune Fahlgren

Docent, högskolelektor, pastor

sune.fahlgren@ehs.se

Mer om Sune Fahlgren

Sven-Gunnar Lidén

Doktorand, pastor

sven-gunnar.liden@ehs.se

Thomas Kazen

Professor, pastor

thomas.kazen@ehs.se

Mer om Thomas Kazen

Tijana Todorovic

Studierektor/Studievägledare, Mänskliga rättigheter och demokrati, adjunkt

08-564 357 04, 072-393 89 54

tijana.todorovic@ehs.se

Mer om Tijana Todorovic

Tone Stangeland Kaufman

Professor

tone.stangeland.kaufman@ehs.se

Torbjörn Toll

Doktorand

torbjorn.toll@ehs.se

Ulf Johansson Dahre

Fil. dr, docent

ulf.johansson-dahre@ehs.se

Ulf Bergsviker

Doktorand, pastor

ulf.bergsviker@ehs.se

Mer om Ulf Bergsviker

Youhanna N Youssef

Teol. dr, högskolelektor

youhanna.youssef@sanktignatios.org

Youhanon Habil

Teol.dr, timlärare

youhanon.habil@ehs.se

Mer om Youhanon Habil

Åke Viberg

Docent, högskolelektor, ämnesföreträdare

ake.viberg@ehs.se

Mer om Åke Viberg