Kontakt

Kontakta oss på EHS

De flesta lärare och personal arbetar i viss utsträckning på distans. Vi rekommenderar att kontakt i första hand tas via e-post.

Enskilda Högskolan Stockholm
Post- och besöksdress:
Åkeshovsvägen 29
168 39 Bromma

Plusgiro: 709499-8
Bankgiro: 5838-7184
Org.nr: 556947-8968

e-post: info@ehs.se
Tel: 08-564 357 00
Fax: 08-564 357 06

Du kan göra ett urval genom att använda Filtrera. Du kan också söka på en persons namn via sökfunktionen.

Anita Hansbo

VD

anita.hansbo@ehs.se

Ann Westblom

Verksamhetsförlagd utbildning (VFU) i pastorsutbildningen

ann.westblom@ehs.se

Ann-Christine Falk

Doktorand, pastor

ann-christine.falk@ehs.se

Anne-Christine Lindvall

Studierektor för forskarutbildningen, fil.dr

anne-christine.lindvall@ehs.se

Anneli Winell

Teol.dr, högskolelektor

anneli.winell@ehs.se

Bengt Palmgren

Doktorand, timlärare

bengt.palmgren@ehs.se

Bjørg Farstad

Kursadministratör, ansvarig för EHS internationella program

kursadministrator@ehs.se

Bojana Bursać Džalto

Kommunikationschef

bojana.bursac@ehs.se

Mer om Bojana Bursać Džalto

Carl Johan Berglund

Docent, studierektor (tjänstledig), timlärare, pastor

carl.johan.berglund@ehs.se

Mer om Carl Johan Berglund

Carl-Magnus Carlstein

Doktorand, Bibelvetenskap

carl-magnus.carlstein@ehs.se

Cecilia Melder

Teol.dr, högskolelektor, präst, ämnesföreträdare

cecilia.melder@ehs.se

Mer om Cecilia Melder

Cicci Hagevi

Kontaktperson för Equmeniakyrkan mellan studenter och samfund

070-972 40 90

cicci.hagevi@equmeniakyrkan.se

Cyril Hovorun

Professsor, archimandrite

cyril.hovorun@ehs.se

Mer om Cyril Hovorun

Daniel Strömner

Programansvarig Teologiskt program inriktning pastor, Doktorand, pastor

daniel.stromner@ehs.se

Mer om Daniel Strömner

Daniel Öhrvall

Timlärare

daniel.ohrvall@ehs.se

Elin Lockneus

Doktorand, präst

elin.lockneus@ehs.se

Mer om Elin Lockneus

Elin Hyldéen Gärtner

Vik, Stiftsadjunkt för prästrekrytering i Stockholms stift

08-508 940 64

elin.hyldeen.gartner@svenskakyrkan.se

Ellen Vingren

Doktorand

ellen.vingren@ehs.se

Emma Sundkvist

Vik. Studierektor Avdelningen för mänskliga rättigheter och demokrati, PhD, vik. lektor

emma.sundkvist@ehs.se

Ewa Lindqvist

Doktorand, präst

ewa.lindqvist@ehs.se

Gerard Willemsen

PhD, timlärare

gerard.willemsen@ehs.se

Grant White

Teol. dr, högskolelektor

grant.white@ehs.se

Mer om Grant White

Göran Gunner

Tillförordnad rektor, docent, högskolelektor, pastor

goran.gunner@ehs.se

Mer om Göran Gunner

Habte Michael Kidane

Teol.dr, timlärare

habte.kidane@ehs.se

Haileyesus Alebachew

Teol.dr., timlärare

haileyesus.alebachew@sanktignatios.org

Hanna Stenström

Docent, högskolelektor, präst i Svenska kyrkan

hanna.stenstrom@ehs.se

Mer om Hanna Stenström

Hanna Alenius

Doktorand

hanna.alenius@ehs.se

Hannah Holgersson

Lärare i kommunikation, röst- och tal

hannah.holgersson@ehs.se

Henrik Hannfors

Bibliotekarie, samordnare för pedagogiskt stöd, skyddsombud, systemansvar, talböcker, användarservice

08-564 357 25

henrik.hannfors@ehs.se

Jenny Dobers

Kaplan på THS för Equmeniakyrkan

jenny.dobers@equmeniakyrkan.se

Jessica Alm

Doktorand, bibelvetenskap

jessica.alm@ehs.se

Mer om Jessica Alm

Johan Andersson

Studierektor Östkyrkliga studier

johan.andersson@ehs.se

Johanna Ohlsson

Prefekt Avdelningen för mänskliga rättigheter och demokrati, högskolelektor

johanna.ohlsson@ehs.se

Johannes Pulkkanen

Teol dr, timlärare

johannes.pulkkanen@ehs.se

Jonas Ideström

Prefekt Avdelningen för religionsvetenskap och teologi, professor, präst

jonas.idestrom@ehs.se

Jonas Gehlin

Kaplan på THS för Svenska kyrkan

070-355 96 19

jonas.gehlin@svenskakyrkan.se

Mer om Jonas Gehlin

Josef Forsling

Teol.dr, högskolelektor

josef.forsling@ehs.se

Mer om Josef Forsling

Joseph Sverker

Teol.dr, högskolelektor, ämnesföreträdare systematisk teologi

joseph.sverker@ehs.se

Mer om Joseph Sverker

Jörgen Thaarup

Teol.dr, timlärare, pastor

Karin Wiborn

Timlärare

Karin.wiborn@ehs.se

Katarina Fägerhall Olofsgård

Chef för verksamhetsstöd

katarina.fagerhall.olofsgard@ehs.se

Linnéa Lidskog

Kontaktperson för Equmeniakyrkan mellan studenter och samfund

08-58 00 32 25

linnea.lidskog@equmeniakyrkan.se

Lisa Plantin

Doktorand, pastor

lisa.plantin@ehs.se

Mer om Lisa Plantin

Liv Tegeman

Bibliotekarie, e-resurser, forskningsdata & vetenskaplig publicering.

liv.tegeman@ehs.se

Louise Camnerin

vik. schemaläggare

Marco Helles

Th.M., timlärare

marco.helles@ehs.se

Maria Bexelius

Doktorand, adjunkt

maria.bexelius@ehs.se

Maria Thorin

Doktorand, timlärare

maria.thorin@ehs.se

Mark Sluys

Studierektor Avdelningen religionsvetenskap och teologi

mark.sluys@ehs.se

Mer om Mark Sluys

Martin Landgren

Doktorand, Nya Testamentets exegetik, Präst

martin.landgren@ehs.se

Mer om Martin Landgren

Michael Hjälm

Prefekt Avdelningen för Östkyrkliga studier, Teol.dr, högskolelektor, Teol. dr, högskolelektor Campus Södertälje

michael.hjalm@ehs.se

Mer om Michael Hjälm

Mikael Sundkvist

Teol. dr, timlärare

mikael.sundkvist@ehs.se

Milutin Janjić

Teol.dr, timlärare 

milutin.janjic@ehs.se

Miriam Hjälm

Fil.dr, högskolelektor, Campus Södertälje

miriam.hjalm@ehs.se

Mer om Miriam Hjälm

Nils Troselius

Bibliotekarie, handledning & undervisning i informationssökning, användarservice

08-564 357 25

nils.troselius@ehs.se

Pernilla Myrelid

Doktorand

pernilla.myrelid@ehs.se

Petra Carlsson

Professor, högskolelektor

petra.carlsson@ehs.se

Mer om Petra Carlsson

Rikard Roitto

Docent, högskolelektor, pastor

rikard.roitto@ehs.se

Mer om Rikard Roitto

Rune W Dahlén

Teol.dr, timlärare, pastor

rune.w.dahlen@ehs.se

Sally Adel

Timlärare

sally.adel@ehs.se

Sanna Sandström

Vaktmästare

08-564 357 14

sanna.sandstrom@ehs.se

Sara Häggström

Doktorand bibelvetenskap, pastor

sara.haggstrom@ehs.se

Sara Hilding

Lärare i kommunikation, röst och tal

sara.hilding@ehs.se

Sara Gehlin

Teol.dr, högskolelektor, ämnesföreträdare kyrkohistoria med missionsvetenskap och ekumenik

sara.gehlin@ehs.se

Mer om Sara Gehlin

Simon Hallonsten

Doktorand

simon.hallonsten@ehs.se

Sophia Tonneman

Informationsansvarig

08-564 357 02

sophia.tonneman@ehs.se

Sune Fahlgren

Docent, högskolelektor, pastor

sune.fahlgren@ehs.se

Mer om Sune Fahlgren

Thomas Kazen

Professor, pastor

thomas.kazen@ehs.se

Mer om Thomas Kazen

Tijana Berselius

Studierektor (tjänstledig), Adjunkt Avdelningen för mänskliga rättigheter och demokrati

08-564 357 04, 072-393 89 54

tijana.berselius@ehs.se

Mer om Tijana Berselius

Tone Stangeland Kaufman

Professor

tone.stangeland.kaufman@ehs.se

Torbjörn Toll

Doktorand

torbjorn.toll@ehs.se

Ulf Bergsviker

Doktorand, pastor

ulf.bergsviker@ehs.se

Mer om Ulf Bergsviker

Ulf Johansson Dahre

Fil. dr, docent

ulf.johansson-dahre@ehs.se

Veljko Birač

veljko.birac@ehs.se

Victor Thorén

vik. systemansvarig

victor.thoren@ehs.se

Wolfgang Falk

Ekonomiansvarig

wolfgang.falk@ehs.se

Youhanna Nessim Youssef

Teol. dr, högskolelektor

youhanna.youssef@sanktignatios.org

Mer om Youhanna Nessim Youssef

Youhanon Habil

Teol.dr, timlärare

youhanon.habil@ehs.se

Mer om Youhanon Habil

Åke Viberg

Programansvarig teologiskt program inriktning präst i Svenska kyrkan, docent, högskolelektor, ämnesföreträdare

ake.viberg@ehs.se

Mer om Åke Viberg